دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

بررسی آراء و رویکرد فلسفی ملا عبدالله زنوزی

 
تاریخ انتشار: 1400/03/18    تعداد بازدید: 5

بررسی آراء و رویکرد فلسفی ملا عبدالله زنوزی

آقای علی غلامی دانشجوی فلسفه دین از پایان نامه کارشناسی ارشد خود دفاع کردند.

آقای علی غلامی در تاریخ 1399/4/25 از پایان نامه خود با عنوان "بررسی آراء و رویکرد فلسفی ملا عبدالله زنوزی" با حضور دکتر حمیدرضا خادمی استاد راهنما، دفاع کردند.

در چکیده مقاله آمده است: ملاعبدالله زنوزی در زنوز از توابع شهرستان مرند دیده به جهان گشود. پس از تحصیلات مقدماتی در آذربایجان به عتبات عالیات مشرف شد و از دروس بزرگان آن زمان همچون سید علی طباطبایی بهره برد و بعد از چندی به ایران برگشت و قم نزد میرزای قمی و در اصفهان نزد سید محمد مجاهد و ملاعلی نوری تلمذ جست . اما بعد از مدتی ملاعبدالله زنوزی به تقاضای ملاعلی نوری برای تدریس به تهران آمد ویکی از فیلسوفان مکتب تهران شد و به تربیت شاگردان بزرگی همت گماشته است . از آثار ملاعبدالله زنوزی می توان : الرسائل العلیه، الأنوار الجلی? ، اللمعات الالهیه و حاشیه برأسفار را بر شمرد. پژوهش پیش رو بر آن است تاآراء و رویکرد فلسفی ملاعبدالله زنوزی را مورد بررسی و تبیین قرار دهد و این رساله با طرح این سوال شکل گرفت که آراء و رویکرد فلسفی ملاعبدالله زنوزی چیست ؟
این پایان نامه از چهار فصل تشکیل شده است. در فصل اول بحث از کلیات و مفاهیم پژوهش مورد برسی قرار گرفته و کلیات به بیان مسئله ، ضرورت و اهمیت تحقیق ، پیشینه ، اهداف پژوهش وپرسش‌های اصلی و فرعی پرداخته است . و اما در مفاهیم به بیان مفهوم آراء و رویکرد، زندگی نامه ، اساتید، شاگردان ، فرزندان و آثار ملاعبدالله زنوزی پرداخته شده است . در فصل دوم مروری بر زمینه و زمانه ملاعبدالله زنوزی گردیده است .
در فصل سوم به تبین آراء مهم فلسفی در عصر ملاعبدالله پرداخته شده است و همچنین رویکرد ملاعبدالله نیز نسبت به این آراء مورد بررسی قرار گرفته است .ودر فصل چهارم آراء اختصاصی ملاعبدالله مورد  تحلیل قرار گرفته است و سرانجام به بحث و نتیجه گیری پرداخته شده است و آراء مهم ملاعبدالله زنوزی خلاصه وار مطرح گردیده است .

 نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز