دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

کتاب «معارف کلام امامیه» به عنوان اثر برگزیده کتاب سال حوزه

 
تاریخ انتشار: 1400/12/17    تعداد بازدید: 51

کتاب «معارف کلام امامیه» به عنوان اثر برگزیده کتاب سال حوزه

کتاب «معارف کلام شیعه؛ آموزه‌های اختصاصی» که به قلم جمعی از  اساتید دانشگاه ادیان ومذاهب  و به سرپرستی دکتر حمیدرضا شریعت‌مداری رییس دانشکده فلسفه نوشته شده است، اثر تحسین‌شده کتاب سال حوزه شد.

توضیح کتاب:

در این نوشتار ابتدا تعریفی از تشیع، انواع و مقومات آن ارایه شده و سپس جایگاه اعتقادی امامت نزد شیعیان بیان شده است. نویسنده نخست از منظری قرآنی به تبیین معنا و مفهوم امام و هویت امامت او پرداخته و ویژگی‌های امام و امامت قرآنی مانند: نصب الهی، عصمت امام و عهد الهی نسبت به امامت را بررسی نموده است. بررسی دیدگاه‌های کلامی شیعه امامیه در مورد مفهوم امامت و ویژگی‌های امام معصوم(ع) به خوبی بحث شده است. دکتر شریعتمداری از منظری روایی به مقوله امامت نگریسته و احادیثی از شیعه در زمینه خلقت امامان، عصمت آنان، منابع علم ایشان، عرضه اعمال بر امام، جایگاه اهل‌بیت(ع) و منزلت ائمه نقل نموده و به شرح اجمالی این روایات پرداخته است. سپس در ادامه به بررسی مبانی عقلی امامت نزد شیعه، مرور کلی بر امامت در آثار و آرای کلامی شیعیان، امامت از منظر شیعه زیدیه و اسماعیلیه، امامت از دیدگاه اهل‌سنت، ولایت سیاسی ائمه اطهار(ع) از دیدگاه شیعه امامیه، ولایت تکوینی آنان، بررسی ابعاد علم امام، محدوده عصمت امامان شیعه و ضرورت وجود نص برای اثبات امامت بصورت مستقل و توسط سایر نویسندگان فرهیخته مطرح شده است.
 


نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز