دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

مراقبت معنوی از بیماران بستری در بیمارستان براساس روایت تجربه زیسته

 
تاریخ انتشار: 1401/01/21    تعداد بازدید: 32

مراقبت معنوی از بیماران بستری در بیمارستان براساس روایت تجربه زیسته

آقای امیرحسین دوستی دانشجوی کارشناسی ارشد فلسفه دین از پایان نامه خود دفاع کردند.

در تاریخ 25 اسفند 1400 آقای امیرحسین دوستی از پایان نامه کارشناسی ارشد خود با عنوان "مراقبت معنویاز بیماران بستریدربیمارستان براساس روایت تجربه زیسته" دفاع کردند.

در این جلسه دکتر نعیمه پورمحمدی استاد راهنما، دکتر باقر طالبی دارابی استاد داور، دکتر اردشیر نماینده تحصیلات تکمیلی حضور داشتند.

در چکیده این پایان نامه آمده است:"مسئله؛درمان و مراقبتی متفاوت از انسان است! مراقبتی انسانی از انسان بر اساس مؤلفه ها و دارایی ها و شئون انسانی انسان و با رعایت حدود انسانی انسان و اصلا مراقبتی بر این باور که او انسان است و باید با او انسانی رفتار شود!.انسانی که با بروز بیماری و با گرفتار شدن در ورطه رنج و درد ناخواسته و تحمیلی بیش از هر زمان دیگر احساس غربت وتنهایی می کند و این حال او را به سوی بی معنایی می برد و پوچی و یأس و ناامیدی و گسست را نصیب او می کند!. با بروز این احساسات او خود را در میان انبوهی از انسان نماها به عناوین و مسئولیتهای مختلف تنهاتر از هر زمان دیگر می بیند در فضایی که همه او را برای چیزی دیگر می خواهند نه برای خودش و کاملا با او به مثابه یک ماشین بی جان زبان نفهم برخورد می کنند.در حالیکه بیمار بواسطه تحمل رنج و درد و صبر بر مصیبت رقیق الحال تر از هروقت دیگر است و مسایلی را میبیند و میفهمد که قبل از این نمی دید و نمی فهمید ولی چون آن تصاویر و توجهات برایش غریب است و غیر قابل باور برای کسی بازگو نمی کند که اگر هم بازگو کند او را مجنون و دیوانه می خوانند ویا شهودات او را اثرات حاصل از داروها می دانند.او در آن مکان و در آن زمان علاوه بر اینکه خود را تنها و غریب می بیند بلکه هم زبانی و انصاف و وجدان را هم نمی بیند و این بر وحشتش می افزاید و در این پروسه گرفتاری ، مراحلی را طی می کند که یکی از آن مراحل پرسشگری از عمق فاجعه است و اینکه مقصر این حادثه و بلیه که میتواند باشد؟! بعد او به دنبال باعث ومتهم می گردد!" 
 نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز