دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

ترجمه کتاب بسیط الحقیقه از ملاعلی نوری به همراه مقدمه تحلیلی

 
تاریخ انتشار: 1396/07/27    تعداد بازدید: 455

ترجمه کتاب بسیط الحقیقه از ملاعلی نوری به همراه مقدمه تحلیلی

جلسه دفـاع از پایان نامه کارشناسی ارشد با عنوان ترجمه کتاب بسیط الحقیقه از ملاعلی نوری به همراه مقدمه تحلیلی در گروه فلسفه و کلام اسلامی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده فلسفه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه ای که پنجشنبه 13 مهر 96 در سالن کنفرانس امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور دکتر محمد کیوانفر به عنوان استاد راهنما و دکتر علی فضلی در جایگاه استاد داور برگزار شد دانشجو احمد روحانی راوری از پایان نامه اش دفاع کرد.
در چکیده این پایان نامه آمده است:
شناخت صفات واجب الوجود همواره دغدغه فکری حکمای اسلامی بوده است و هریک با نبوغ خود برهانی را در اثبات صفات باری تعالی ارائه داده اند . یکی از این براهین قاعده «بسیط الحقیقه کل الاشیاء و لیس بشئ منها» است که توسط صدرالمتألهین ارائه شده است.
 قاعده بسیط الحقیقه از مشکل ترین مباحث فلسفی است که درک آن، احاطه تام به کلمات اهل فن و دقت کامل در مبانی را لازم دارد، تحقیق در معضلات و بیان مشکلات مبانی فلسفی و علوم الهی خصوصاً عقاید و آرای خاصه صدرالمتألهین که از مشکل ترین مسائل فلسفی است تسلط علمی بالایی را می طلبد.
 اصولاً فهم مبانی ملاصدرا قریحه و ذوق خاصی می خواهد، لذا کم کسی را می توان پیدا کرد که بتواند به افکار او پی ببرد. ملاصدرا در بسیاری از موارد مطالب دقیق و عمیق را به طور رمز و اشاره ادا می کند و می گذرد که غیر متخصص در فن متوجه آن دقایق نمی شود.
آخوند ملا علی نوری دانشمند اواخرقرن 12 و نیمه اول قرن 13 دارای مقامی بی رقیب در بین شارحان و مروجان مبانی صدر المتألهین است و به گفته استاد سید جلال آشتیانی اگر او ظهور ننموده بود و به تدریس کتب ملا صدرا اشتغال نداشت ملا صدرا شناخته نمی شود و مقام خود را به دست نمی آورد. ایشان درک فلسفه صدرایی را مستند به فهم شخص آخوند ملا علی نوری و معلول نبوغ خاص او می داند.
در بیان ملاصدرا و دیگر فلاسفه اسلامی قاعده بسیط الحقیقه این چنین بیان می شود:«بسیط الحقیقه کل الاشیاء و لیس بشئ منها» ولی عنوانی که ملا علی نوری در بیان این قاعده بکار می برد« کل بسیط الحقیقه کل الاشیاء الوجودیه الا ما یتعلق بالنقائص و الاعدام»  از همه عنوان های دیگر کامل تر است چون در همان عنوان نقایص و اعدام را از وجود باری تعالی حذف می کند.
این تحقیق به تبیین و شرح قاعده از منظر ملاعلی نوری می پردازد و شامل دو فصل می باشد:
فصل اول مقدمه تحلیلی است که در آن به تاریخچه قاعده و مواردی که استدلال برآنها مبتنی است از قبیل حمل حقیقت و رقیق ، اصالت وجود و کثرت در وحدت و وحدت در کثرت می پردازیم وبه اشکالات مهمی که به این قاعده گرفته شده پاسخ داده می شود و کاربردهای این قاعده در فلسفه اسلامی را مورد بررسی قرار می دهد.
کلمات کلیدی: واجب الوجود، ملاصدرا، صفات باری تعالی، ملاعلی نورینظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز