دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

بررسی آرا و اندیشه های کنتول اسمیت در باب دین در کتاب

 
تاریخ انتشار: 1396/07/24    تعداد بازدید: 348

بررسی آرا و اندیشه های کنتول اسمیت در باب دین در کتاب

جلسه دفـاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد با عنوان «بررسی آرا و اندیشه های کنتول اسمیت در باب  دین در کتاب "معنا  و غایت دین"» در گروه فلسفه و کلام اسلامی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده فلسفه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه‌ای که سه شنبه 4 مهرماه 1396 در سالن کنفرانس امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور سرکار خانم دکتر فاطمه توفیقی به‌ عنوان استاد راهنما و دکتر وحید سهرابی فر در جایگاه استاد داور برگزار شد و دانشجو سید حمید علم الهدی از پایان‌نامه‌اش دفاع کرد.
در چکیده این پایان‌نامه آمده است:
ویلفرد کنتول اسمیت در باب معنای دین، نگاه ویژه داشت. او با مطالعه مفصل در تاریخ ادیان و ریشه‌یابی نگاه‌های مؤمنان اولیه دین و نحوه تغییر آن نگاه‌ها در طول قرون بعدی، تاریخی را از مفهوم‌سازی در دین ارائه داد که مهم‌ترین دلیل بر اثبات مدعایش باشد. او معتقد است مدرنیته عامل اصلی مفهوم‌سازی و عینیت‌بخشی در معنای دین است و می‌گفت باید از این پیامد مدرنیته اجتناب شود. البته که معتقد بود این اتفاق توسط اذهان روشن و فرهیخته صورت پذیرفته است اما در سطح عموم مردم نیز باید اتفاق بیافتد. تأکید او بر توجه به دو عنصر مهم و تأثیرگذار در دین به نام سنت انباشته و ایمان بود و می‌گفت این دو راهگشای ما برای رسیدن به هدف و پاسخ دادن به سؤال از چیستی دین هستند.
این پایان نامه یک تجزیه و تحلیل و انتقاد از کار اسمیت با محوریت دیدگاههای طلال اسد، است. اومعتقد است که کار اسمیت اگر از یک توجه بیشتر به اعمال مذهبی، و به مطالعه دین و سکولاریسم با هم برخوردار بود می‎توانست مفیدتر واقع شود همچنین می‎توان از برخی از زمینه های تاریخی اسمیت، به خصوص آنهایی که به تاریخ اسلام مربوط می‎شود سوال پرسید.

 نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز