دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

مفهوم شناسی و گونه شناسی تجرد در فلسفه اسلامی

 
تاریخ انتشار: 1396/07/18    تعداد بازدید: 258

مفهوم شناسی و گونه شناسی تجرد در فلسفه اسلامی

جلسه دفـاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد با عنوان مفهوم‌شناسی و گونه‌شناسی تجرد در فلسفه اسلامی در گروه فلسفه و کلام اسلامی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده فلسفه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه‌ای که چهارشنبه 29 شهریور در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور دکتر شهاب‌الدین وحیدی به‌عنوان استاد راهنما و دکتر علی شهبازی در جایگاه استاد داور برگزار شد دانشجو وحید گرامی از پایان‌نامه‌اش دفاع کرد.
در چکیده این پایان‌نامه آمده است:
یکی از مباحث مهم در فلسفه اسلامی، بررسی ابعاد و جوانب گوناگون تجرّد است، با این هدف که از طریق بررسی دقیق معنای آن بتوانند به معیاری برای شناخت آن دست یابند.
و از مهم‌ترین مسائل در بحث تجرّد، قبول یا عدم قبول تجرّد مثالی است که از دغدغه‌های اصلی فلاسفه اسلامی در طول تاریخ بوده است. در میان فلاسفه اسلامی، حکمای مشاء با التزام به نظام فلسفی خود و لوازم برخاسته از آن، منکر تجرّد مثالی بودند. اما در ادامه شیخ شهاب الدّین سهروردی با طرح ادلّه عقلی، خصوصاً با استناد به مکاشفات شهودی به اثبات تجرّد مثالی و درنتیجه عالم مثال پرداخت، هرچند به علت اینکه مثال را منحصر در مثال منفصل می‌دانست، در تحمّل مناقشات وارده موفق نبود. اما بعدها حکیم زبردستی در عالم اسلام به نام صدرالدّین شیرازی ظهور کرد که به‌تبع عرفا، به اثبات مثال متّصل و منفصل پرداخت و موفق شد به‌وسیله آن بسیاری از مشکلات فلسفی را حل کند.
بنابراین بحث تجرّد مثالی از محوری‌ترین مباحث تجرّد است که در بیان مفهوم‌شناسی تجرّد و بیان ویژگی‌ها و گونه‌ها و آثار تجرّد بسیار موثّر است. ازاین‌رو می‌بایست در بیان این مسائل، میان کسانی که قائل به تجرّد مثالی و عالم مثال‌اند و کسانی که منکر تجرّد مثالی و عالم مثال‌اند تفاوت قائل شد.
نوشتار حاضر به بررسی ابعاد و جوانب گوناگون تجرّد از منظر سه کلان مکتب فلسفه اسلامی یعنی فلسفه مشاء و اشراق و متعالیه پرداخته است.
کلمات کلیدی: تجرّد، مفهوم‌شناسی، گونه‌شناسی، مادّی، تجرّد عقلی، تجرّد مثالی.

 نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز