دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

"بررسی آراء کیهان شناختی علامه مجلسی و علامه حایری سمنانی"

 
تاریخ انتشار: 1396/07/29    تعداد بازدید: 378

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد با عنوان"بررسی آراء کیهان شناختی علامه مجلسی و علامه حایری سمنانی" در گروه فلسفه و کلام اسلامی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده فلسفه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه‌ای که سه شنبه 18 مهر 96 در سالن کنفرانس امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور دکتر علی فضلی به‌عنوان استاد راهنما و دکتر جعفر رضایی در جایگاه استاد داور برگزار شد دانشجو علیرضا فیاضی از پایان‌نامه‌اش دفاع کرد.

در چکیده این پایان‌نامه آمده است: درمقایسه با نظریات فلاسفه‌ای که قائل به نظریهٔ صدور عالم از خداوند هستند، علامه مجلسی معتقد به نظریهٔ خلقت وآفرینش عالم می‌باشد.

اعتقاد به حدوث عالم به معنای آغاز داشتن عالم، و آفرینش هستی از لا من شئ، از اساسی‌ترین اعتقادات همه ادیان الهی و توحیدی است و اساساً مرز بین تالّه و دهری گری همین مسأله است که آیا هستی آغاز و به تبع آن خالق و آفریدگاری دارد و یا آن که بی آغاز و أزلی بوده و به متعاقب آن فرض خالق داشتن آن منتفی خواهد بود.

البته فلاسفه مسلمان در عین اعتقاد به أزلیت عالم و آغاز نداشتن آن، سخن از خداوند نیز می‌گویند.

از یک طرف علامه حائری سمنانی معتقد به نظریه افلاک نُه گانه شدند که برخاسته از هیئت بطلمیوسی می‌باشد که معتقد بود زمین مرکز جهان است و آسمانهای نه گانه به صورت پوست پیازی روی هم قرار دارند.

ایشان تعداد عقول را ده گانه می‌دانست و عقل دهم را عقل فعال می‌نامید که به توسط نفوس ارضیه مدیریت این عالم را انجام می‌دهد.

کلمات کلیدی: هیئت بطلمیوسی، هیئت کپلر، صدور، خلقت، مراتب عقل، اثبات موجودات مجرد و مادی.نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز