دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

عفو از منظر اخلاق اسلامی

 
تاریخ انتشار: 1398/09/16    تعداد بازدید: 290

عفو از منظر اخلاق اسلامی

جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو معصومه محمدی با عنوان «عفو از منظر اخلاق اسلامی» روز دوشنبه 27 آبان‌ماه 1398 در سالن شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در جلسه دفاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد دانشجو معصومه محمدی با عنوان «عفو از منظر اخلاق اسلامی»، دکتر مریم لاریجانی به عنوان استاد راهنما، و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حمیدرضا شریعتمداری به عنوان استاد داور حضور داشتند.

 

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

همواره در طول تاریخ اندیشه بشری یکی از بنیادی‌ترین مسائل فکری و دغدغه اصلی حکما و اندیشمندان بررسی و تحلیل فضائل و رذائل اخلاقی بوده، به طوری که فیلسوفان مختلف از یونان و روم گرفته تا قرون وسطی و دوره معاصر و هم‌چنین اندیشمندان اسلامی نیز به نوبه خود در این راستا تأملات فراوانی کرده‌اند. در این میان عفو به عنوان فضیلت یا فعل فضیلت‌مندانه‌ای که به عناوین مختلف با طیف وسیعی از فضائل و رذائل در ارتباط است، حائز جایگاه ویژه‌ای است. لذا در این پایان‌نامه سعی بر آن است ضمن بررسی ماهیت عفو از منظر اخلاق اسلامی با تأکید بر نظرات حکمای اخلاقی مسلمان، به فضائل و رذائل مرتبط به آن تا حدی پرداخته شود؛ چرا که بدون بررسی آن‌ها، شناخت ماهیت عفو به‌تنهایی میسر نخواهد بود. علاوه بر آن سعی شده به موانع تخلق به این عمل فضیلت‌مندانه و در مقابل، راه کارهای رسیدن به آن و دامنه تأثیرات آن توجه شود. در این تحقیق گذشته از گزارش اهم آثار اخلاقی در این خصوص سعی شده تا حدی نگاهی تحلیلی هم صورت پذیرد که در فواصل مختلف به‌ویژه در فصل آخر شاهد آن هستیم.نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز