دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

اولین جلسه دفاع در دانشکده فلسفه به صورت مجازی

 
تاریخ انتشار: 1399/02/01    تعداد بازدید: 233

اولین جلسه دفاع در دانشکده فلسفه به صورت مجازی

جلسه دفاع از پایان نامه ارشد آقای امیر عباسی با عنوان حقوق شهروندی از منظر فقه و اخلاق به صورت مجازی در دانشکده فلسفه برگزار شد.

جلسه دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد دانشجو امیر عباسی با عنوان حقوق شهروندی از منظر فقه و اخلاق به صورت مجازی در دانشکده فلسفه در تاریخ 30 فروردین 1399 برگزار شد.

در این جلسه آقای دکتر ابوالقاسم فنایی به عنوان استاد راهنما، آقای دکتر حمیدرضا شریعتمداری به عنوان استاد داور و آقای دکتر علی مهجور به عنوان نماینده تحصیلات تکمیلی به صورت مجازی حضور داشتند.

درچکیده این پایان نامه آمده است حقوق شهروندی از بنیادی‌ترین مفاهیمی است که از زمان پیدایش اجتماع و حکومت در بین متفکران و فیلسوفان رایج بوده است. در ایران از زمان مشروطه به این حقوق اهتمام ویژه‌ای شده است. این پایان نامه با روشی توصیفی-تحلیلی به تحقیق درباره حقوق شهروندی از منظر فقه و اخلاق پرداخته است. هدف این پژوهش در گام نخست توجیه فقهی و اخلاقی حقوق شهروندی است، و در گام بعدی تعیین مصادیق شهروندی. ضمن اشاره به نظریه‌های موجود درباب سرشت شهروندی و حقوق شهروندی، نسبت بین حقوق شهروندی و حقوق بشر نیز بررسی شده است. در بحث از منظر اخلاقی، مبانی اخلاقی حقوق شهروندی در سه مکتب فضیلت‌انگار، وظیفه‌انگار، و فایده‌انگار و دو مکتب رایج در فرهنگ اسلامی، یعنی معتزله و اشاعره بررسی شده است. در بحث از حقوق شهروندی از منظر فقهی با استناد به دلایل قرآنی، روایی و عقلی و نیز قواعد فقهی کوشیده‌ایم برای پذیرش حقوق شهروندی توجیهی فقهی پیدا کنیم.نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز