دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

نقد و بررسی نظریه وحدت وجود در کتاب قره العیون

 
تاریخ انتشار: 1399/02/21    تعداد بازدید: 200

نقد و بررسی نظریه وحدت وجود در کتاب قره العیون

جلسه دفاع از پایان نامه ارشد آقای امسلم لطفی با عنوان  "نقد و بررسی نظریه وحدت وجود در کتاب قره العیون ملا مهدی نراقی" در دانشکده فلسفه برگزار شد.

جلسه دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد دانشجو مسلم لطفی با عنوان  "نقد و بررسی نظریه وحدت وجود در کتاب قره العیون ملا مهدی نراقی" در دانشکده فلسفه در تاریخ 06  اردیبهشت 1399 برگزار شد.

در این جلسه آقای دکتر حمید رضا خادمی به عنوان استاد راهنما، آقای دکتر رحمان بوالحسنی به عنوان استاد داور و آقای محسن محصل یزدی به عنوان نماینده تحصیلات تکمیلی حضور داشتند.

درچکیده این پایان نامه آمده است: هدف اصلی این  پژوهش تحلیل مسأله وحدت وجود مرحوم ملا مهدی نراقی در کتاب قره االعیون است . برای دستیابی به هدف از روش توصیفی – تحلیلی استفاده شده‌است. نخست با تأملی بر اندیشه مرحوم نراقی  اقوال وطرق هفت گانه او بررسی شده سپس  در پرتو اندیشه او به نقد و تحلیل پرداخته شده و در آخر مولفه های مطلوب او تحلیل و  بررسی شده است . نتایج حاصل از این تحقیق عبارتند از :

 

  • حصر حقیقت هستی  در خدا و سلب هستی از غیر او به  طوری‌که غیر خدا سهمی از بود ندارد ، و همه نمود و ظهور وجود هستند . و خداوند  است که موجود  اصیل وقائم بالذات است ؛ وممکنات ذاتا معدوم اند ،و خداوند که واجب است موجد وپدید آورنده آنها است.
  • مقتضای برهان عقلی و آنچه مشهود عارفان واصل است همان اطلاق ذاتی آن وجود واحد است که نامتناهی خواهد بود و هرگز وجود دیگری در قبال وجود نامحدود درفرض ندارد گر چه عین ربط به واجب باشد ،چون اگر چیزی سهمی از هستی داشته و اسناد وجود به اواسناد حقیقی باشد لازمه ان تناهی هستی مطلق است حال آنکه آن وجود غیر متناهی جا برای غیر باقی  نمی‌گذارد .


نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز