دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

درباره دانشکده

 
تاریخ انتشار: 1396/05/04    تعداد بازدید: 3357

درباره دانشکده

دانشکده فلسفه با سه گروه فلسفه و کلام اسلامی، فلسفه دین و فلسفه اخلاق دانشکده نوبنیاد دانشگاه ادیان و مذاهب است که از سال 1393 در مقطع ارشد و از سال 1395 در مقطع دکتری اقدام به پذیرش دانشجو نمود.

دانشکده فلسفه با سه گروه فلسفه و کلام اسلامی، فلسفه دین و فلسفه اخلاق دانشکده نوبنیاد دانشگاه ادیان و مذاهب است که از سال 1393 در مقطع ارشد و از سال 1395 در مقطع دکتری اقدام به پذیرش دانشجو نمود.البته در سال 1398 دو گروه فلسفه اخلاق و فلسفه دین ادغام و در قالب گروه فلسفه معاصر در این دانشکده به فعالیت ادامه دادند.

آنچه برنامه‌ریزان دانشگاه ادیان و مذاهب را به تأسیس دانشکده فلسفه واداشت، علاوه بر نبودِ چنین دانشکده‌ای در قم، نیاز مبرم مطالعات ادیان و مذاهب (که بر تاریخ و کلام تمرکز دارد) به تقویت بنیه عقلی و فلسفی برای جلوگیری از حاکمیت نص‌گرایی و ظاهرگرایی در این نوع مطالعات بوده است. دانشکده فلسفه می‌کوشد بین سنت فلسفی اسلامی و رویکردها و مطالعات فلسفی جدید پیوند برقرار کرده و از ظرفیت علمی حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها بهره بگیرد. این دانشکده از آغازین روزهای تأسیس با عنایت به اهداف پیش‌گفته از برپایی بحث‌های آزاد، ارائه دیدگاه‌های نو و طرح نگرش‌های فلسفی بر اساس مطالعات آکادمیک استقبال کرده و با دعوت از اساتید برجسته فلسفه سایر دانشگاه‌ها و چهره‌های جدید عرصه‌های دین و فلسفه، تلاش کرده بر غنای علمی خود بیفزاید.

در همین راستا دانشکده فلسفه از سال 1393 اقدام به برگزاری همایش‌ها و کارگاه‌های علمی در جهت اعتلای علمی و فکری دانشجویان در دانشگاه ادیان و مذاهب کرده است. دانشکده فلسفه در سال 1395 موفق به برگزاری دو همایش و کارگاه علمی شده است:1. سلسله کارگاه‌های آشنایی با مباحث میان‌رشته‌ای دین و علوم شناختی با عنوان «دوشنبه‌های دین و علوم شناختی» با همکاری ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی. 2. پیش‌نشست همایش بین‌المللی عدالت و اخلاق با عنوان اعتدال و عدالت در تفکر شیعه با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد.

دانشکده فلسفه در قالب تفاهم‌نامه‌ای همکاری‌های لازم را در جهت برگزاری همایش بین‌المللی عدالت و اخلاق، با دانشکده الاهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد انجام داد. این همایش در روزهای یکشنبه و دوشنبه 26 و 27 فروردین سال 1396 در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

هم‌چنین این دانشکده بنا دارد گروهی را با عنوان دین و علوم شناختی تأسیس نماید و رشته‌های مرتبط با علوم شناختی و فلسفه ذهن را در مقاطع ارشد و دکتری در دانشگاه راه‌اندازی نماید. به همین منظور در صدد است تفاهم‌نامه‌ای را با ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی به امضا برساند و با همکاری این مرکز مقدمات شکل‌گیری رشته‌های علمی در حوزه‌های مرتبط با ادیان و علوم شناختی، برگزاری کلاس‌های رشته‌های علمی فوق‌الذکر و برگزاری سمینارها و کارگاه‌های آموزشی را فراهم آورد.نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز